Aktualizacja – kwiecień 2022 roku.

Dawno nie było mnie na tym blogu. Pozmieniało się sporo rzeczy.
Zacznę może od tego, że od 2 lat studiuję na Politechnice Śląskiej i większość czasu tam spędzam.
Wraz ze znajomym nawet reaktywowaliśmy studenckie koło naukowe traktujące o telekomunikacji.

Logo naszego koła naukowego.

Od dłuższego czasu jestem mało aktywny na pasmach, lecz postanawiam to zmieniać. Dowiozę trochę sprzętu do Gliwic, coś złożymy w kole i będzie z czego ponadawać 😉

Jednak przez studia będzie ciężko tyle poświęcać czasu na radio, tyle ile byłem w stanie poświęcać ucząc się w technikum.

Tymczasem do usłyszenia i/lub zobaczenia podczas zjazdu krótkofalowców ŁOŚ pod koniec maja 🙂

HamNet, AMPRNet – Wprowadzenie i połączenie przez VPN

Dzień dobry!
Od dłuższego czasu interesuję się tematem sieci AMPRNet i dostępu do niej.
AMPRNet to, w dużym uproszczeniu, sieć intranetowa, do której dostęp mogą mieć tylko uprawnieni radioamatorzy. Wszystko co da się przesłać przez internet, jesteśmy w stanie przesłać w sieci AMPRNet.
HamNet to nazwa stosowana zamiennie do AMPRNet’u. To samo tyczy się nazw takich jak: „IPv4 Network 44/8” czy „Network 44”.
(Ciekawa strona z wyjaśnieniem „co to jest” – http://hamnet.ugu.pl)

Gdy już wiemy ‚z czym to się je’, przyszła pora na próbę połączenia się z siecią. Najprościej możemy to zrobić za pomocą połączenia tunelowego VPN (Virtual Private Network).
Będziemy na samym początku potrzebować certyfikatu LoTW, to z niego musimy uzyskać potrzebne klucze dostępu do sieci. Jest to swoisty sposób weryfikacji, czy po drugiej stronie siedzi krótkofalowiec. (Instrukcje jak zdobyć certyfikat LoTW http://sp2pzh.cqdx.pl/download/ProcesRejestracji_LoTW_1_05_2015.pdf).
W następnym kroku będziemy potrzebowali jakiegoś programu do edycji tekstu (zalecane NotePad++).
Należy przygotować sobie kopię niżej wymienionych plików, to na nich będziemy pracować:

  • C:\Documents and Settings\your-username\Application Data\TrustedQSL\certs\user (certyfikat użytkownika)
  • C:\Documents and Settings\your-username\Application Data\TrustedQSL\certs\authorities (certyfikat pośredniczący)
  • C:\Documents and Settings\your-username\Application Data\TrustedQSL\keys\SQ7RAI (zastąp ten znak swoim znakiem) (klucz prywatny)

Certyfikat użytkownika i certyfikat pośredniczący należy umieścić do jednego, nowego pliku client.crt, oddzielając certyfikat użytkownika od tego drugiego jedną linijką przerwy. Należy pamiętać, że certyfikat użytkownika należy umieścić jako pierwszy w pliku client.crt.

Kolejnym plikiem, który stworzymy będzie client.key
Należy do niego skopiować klucz prywatny z pliku TWOJ_ZNAK.
Kopiujemy tylko sam klucz, pomijamy elementy XML.
Klucz prywatny powinien wyglądać tak jak ten niżej, twój może być dłuższy.

-----BEGIN RSA PRIVATE KEY-----
0xmWfliK/v9U88MFyYtUbteRoAkfVMK6BllcdID3pZzmdykHaPLZUjXOCUh3vFUX
1bjnYwXpLX/CxgZ6NIxQIk7jMjL3iaP5SkWzCswqi9mCO+zHxuS6PWq7YwbWNFgo
7smNcko1yTp7f/VbS4CZ5kgIF9kCgNaiqdxq+v0IcphQHRR4xjfLpBQ4ckYOi4nC
jqFR1BitwBL4K2JeE9PGUkkUBwvU4oOi9PGChuoxMXs8PwKi/dZTmSWM7kOfMiBw
-----END RSA PRIVATE KEY-----

Pliki client.crt i client.key zapisujemy do jednego folderu.

Ostatnim krokiem jest instalacja programu OpenVPN

  1. Pobierz instalator. (kliknij tu)
  2. Uruchom, żeby zainstalować.
  3. Pobierz pliki konfiguracyjne AMPRNet VPN. (kliknij tu)
  4. Otwórz folder skompresowany zip, będzie on zawierał dwa pliki: amprnet-vpn.ovpn i amprnet-vpn-ca.crt, skopiuj je do folderu z wcześniej utworzonymi plikami client.crt i client.key.
  5. Uruchom OpenVPN, kliknij na ikonę tego programu w Trayu (prawy dolny róg ekranu) prawym przyciskiem myszy, kliknij „Import file…”.
  6. ***Kliknij na ikonę OpenVPN w Trayu prawym przyciskiem myszy, kliknij „Edytuj konfigurację”, zjedź na sam dół pliku w Notatniku, dodaj nową linijkę i wklej:
    tls-cipher „DEFAULT:@SECLEVEL=0
    (kliknij aby powiększyć)
  7. Kliknij ponownie na ikonę OpenVPN w Trayu prawym przyciskiem myszy, kliknij „Połącz”.
  8. Jeżeli pojawią się błędy to skontroluj kolejność kluczy w pliku client.crt oraz poprawność wklejenia klucza do client.key*** Zrobić tylko wtedy, gdy OpenVPN czepia się o poziom zabezpieczeń

Po tych zabiegach możemy już cieszyć się dostępem do sieci AMPRNet! 🙂

Vy 73! de SQ7RAI

Boże Narodzenie 2017

Drodzy Czytający,
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzę Wam zdrowych, spędzonych w gronie najbliższej rodziny spotkań przy wigilijnym stole oraz dalekich DX’ów i jeszcze więcej zdobytych podmiotów w nadchodzącym nowym roku.

73! de Artur SQ7RAI

Aktywacja SOTA

Witam,
Na weekendowym wyjeździe do miasta uzdrowiskowego Ustroń planowałem wyjść na okoliczną górę Czantorię. Przed tym wyjąłem radio i odezwałem się lokalnie na 145.500. Rozmawiając z Bogusławem SP9MKM dowiedziałem się o programie Summit On The Air (SOTA). Postanowiłem wziąć radio na SP/BZ-054.

Z takim nastawieniem wyruszyłem w dwugodzinną wędrówkę. Nie mogłem być zbyt długo ale spełniłem warunek, by wykonać minimum 4 łączności by aktywacja była zaliczona.

Wszystkie łączności są w moim logu hrdlog.net datowane na 29.07.2017r.

QSL’ki postaram się wysłać jak najszybciej do korespondentów.

Vy 73! de SQ7RAI

 

Kilka zmian na domowym QTH

Witam po raz kolejny po dłuższej przerwie na moim blogu 🙂
Od ostatniego postu się troszkę pozmieniało na dachu (wymaga to sprostowania w tym wpisie). Zamiast FD3 pojawił się dipol pół fali na pasmo 3,5MHz. Data jego montażu to 19.05.2017, tuż przed zawodami Quo Vadis 2017. Do czasu wyjazdu na ŁOŚ’a działał on bez baluna co powodowało zakłócenia typu TVI. Po przyjeździe z tegoż spotkania (będzie kolejny wpis o ŁOŚ’u) zamontowałem balun 1:1 produkcji LC Antennas.

Przy montażu przyszedł czas na zabawę w strojenie, ale udało się to szybko załatwić mimo braku dostępu do analizatora. Antena stroi się bardzo szeroko, bo SWR zaczyna spadać już przy 2,8MHZ (1:1,5), schodząc do 1:1,1 przy 3,0-3,7MHz (700kHz!!) i wzrastając dopiero przy 3,85MHz (1:1,5). W wycinku pasma mnie interesującym SWR nie przekracza 1:1.15 co jest wynikiem mnie satysfakcjonującym. Nie mam zamiaru skracać jeszcze bardziej anteny bo już próbowałem tak robić i SWR wtedy rośnie na całym tym wycinku, o którym pisałem wyżej.

Usłyszeć mnie można w okolicy 3,720MHz.

AKTUALIZACJA 27.06.2017
Zostały dodane ramiona na 20m do dipola i SWR się lekko zwiększył. W paśmie 80m jest to 1:1.3 a na 20m maksymalnie 1:1.5. Wszystko to bez skrzynki. Jest to rozwiązanie kompromisowe pozwalające na pracę lokalną jak i w zasięgu Europy kosztem ciut większego SWR.

Vy 73! de SQ7RAI

Problemy z FD4 oraz początek aktywności w paśmie 70cm

Od czasu zakupu FT-920 robiłem próby łączności na różnych pasmach z różnym skutkiem. Zauważyłem, że antena ma charakterystykę zupełnie nie pasującą do moich przewidywań, które nasuwały mi się podczas jej montażu. To nie wszystko, bo antena nie ma też rezonansu w miejscach na które była projektowana. Po kontroli na miejscu montażu znalazł się winowajca…

Jedno z ramion anteny opiera się o skrzynkę BTS.

Jedno z ramion anteny wręcz opiera się o metalową skrzynkę od nowego BTS (Play). Stacja przekaźnikowa została zamontowana później od mojej anteny.

Na czubku masztu została zamontowana antena GP 1/4λ 70cm.

Stwierdziłem, że i tak miałem robić prace nad anteną na KF, więc podłączyłem zamiast niej GP 1/4λ 70cm a dla FD4 znajdę inne, lepsze miejsce i zamontuję środek na wysokości około 5m (rura na maszt już leży i czeka).

Jestem QRV DIRECT 70cm (433.500) oraz SR5RK.

73! de SQ7RAI

Aktualności

Nie było postów od dłuższego czasu i wiele się zmieniło od ostatniego postu, więc w punktach postaram się wszystko przedstawić:

  1. Zdobyłem się na zakup radia na pasma KF i wybór padł na Yaesu FT-920 ale o nim na końcu postu.
  2. Do odwołania zaprzestałem budowy radia Taurus.
  3. Zakupiłem i obudowałem radio BitX 40m i to nad nim mam zamiar prowadzić dalsze prace. To jest: osadzić elementy do sterowania radiem na wygrawerowanym panelu przednim (dzięki SQ7OEL !), dodać syntezę DDS i na razie tyle.
  4. Zakupiłem potrzebne części do iGate APRS i w najbliższym czasie postaram się je poskładać.

Ad.1. Pierwsze wrażenia z użytkowania radia są bardzo dobre. Jedynie do czego mogę się przyczepić to jest to, że skrzynka automatyczna nie do końca działa prawidłowo. Na przykład na paśmie 20m gdzie wystarczy lekko antenę dostroić to automatyczny tuner nie daje rady (krąży wokół SWR 2.9:1 a >3:1)a ręczny opisany w jednym z poprzednich postów stroi i to już na drugim odczepie cewki (reszta gałek w okolicach położenia nr 3) do SWR 1.1:1.

Ad.3. Cóż tu dużo pisać. Radio opiszę po próbach w terenie. W tym momencie tylko zdjęcie.(radio jest pod zasilaczem).

Ad.4. iGate mam zamiar oprzeć o Orange Pi Zero. Miałem go od razu wystawiać na dach ale ze względu na to, że są jeszcze ujemne temperatury a nie mam elementów do ogrzewania całości (termostat i rezystory 5W) to dopóki się nie zaopatrzę w te elementy gate nie będzie aktywny.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Cały mój radioshack. (aktualny na dzień 03.01.2017)

 

mapa
Mapa QSO. (aktualna na dzień 03.01.2017)

 

73! de SQ7RAI

Poszerzanie radio-shack’u :)

Jakiś czas temu zakupiłem skrzynkę antenową MFJ-901B po przeróbce, która pozwala na strojenie bez podłączonej SWR miarki.
Tak jak antenę, skrzynkę przeanalizuję dogłębnie dopiero gdy nabędę radio.
Skrzynka została przetestowana u kolegi SQ7RJH na pasmach 80m i 40m. Idealnie się stroi 🙂

Prezentuje się tak:P1010112.JPG

Konstrukcja Taurusa została na razie wstrzymana.

Mam cichą nadzieję, że następny post będzie z pierwszych łączności ze stałego QTH 🙂

73! de SQ7RAI

Zjazd Techniczny Krótkofalowców SP w Burzeninie 2016

Witam ponownie po dłuższej przerwie. 🙂
W miniony weekend wraz z Adamem SQ5FR wybraliśmy się na zjazd do Burzenina.
Od razu zapraszam do obejrzenia fotorelacji ze zjazdu która jest tu.

Na zjeździe był ogrom wykładów oraz kilka warsztatów, ale niestety mnie ominęły, ponieważ byłem bardziej zainteresowany pracą na stacji okolicznościowej 3Z0TECH.

Ze znaku okolicznościowego pracowaliśmy przy radiostacji R-140 zabudowanej w wozie ze stajni STAR’a. Przez cały czas w eter wychodziliśmy mocą 600W! Na tej radiostacji wykonałem swoją pierwszą łączność KF w swoim życiu, a dzień później łączność po angielsku.
Moja pierwsza łączność w j.polskim :
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=05vG-lghkhs]

Wykład który przypadł mi do gustu to „Młody wiek radia” Marcina SP5XMI. Zaprezentował kilka ciekawych konstrukcji m.in. koherer czyli prosty detektor fal elektromagnetycznych.
Wykład skupiał się głównie na pionierach radia czyli na Marconi’m i Popow’ie.

Poniżej kilka zdjęć:

Dołączam również galerię Jacka SP9Z: https://goo.gl/photos/JU18QNevAZHzWTR96

73! de SQ7RAI

Retevis RHD-771

Witam,
Dziś pojawiła się u mnie nowa zdobycz z Aliexpress 🙂
Antena Retevis RHD-771 za całe 0.96$! Zakup był eksperymentem. 🙂

Nie spodziewałem się jednak, że będzie na niej lepszy (mniej zaszumiony) odbiór niż na Nagoya NA-771 która wydawać by się mogło powinna być taka sama jak Retevis. Nie wiem kto kogo kopiował ale według mnie Retevis wygrywa.

Nie posiadam sprzętu pozwalającego na pomiar SWR tej anteny więc ocenię budowę.

Retevis jest wyraźnie grubszy. Pomiar przy obu był dokonany po 10cm od początku złącza SMA. Średnica: RHD – 5mm; NA – 4mm. W liczbach tego nie widać ale różnica jest znaczna. Retevis jest bardziej sztywny oraz cięższy. Poniżej zdjęcia jak prezentuje się na Baofeng’u UV-5R.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Baofeng UV-5R + Retevis RHD-771 w pełnej krasie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Podstawa anteny

73! de SQ7RAI